İngiltere'ye Geldikten Sonra

Yazılarda bir seri yakaladım, gidiyorum.

Yaz dönemindeyiz ve İngiltereye öğrencilerin akın akın geldiği zamanlar. Bol soru cevaplıyoruz. Gelen sorulara göre burada bir şeyler yazayım ki ihtiyacı olanlar istifade etsin istiyorum. Özellikle buraya eğitime gelen genç arkadaşların bazı konularda dikkatini çekmek istedim. ...

İngiltere’ye Eğitime Geldikten Sonrası İçin Tavsiyeler

Sınıfınızda ve okulunuzda Türk aramayın. Türkçe ses mi duydunuz, hemen uzaklaşın. Vatan hasretini bir kenara bırakıp hedefiniz olan eğitiminize odaklanın.

Kendinize günlük ve haftalık program yapın. İngilizce dinleme, okuma ve diğer çalışma zamanlarınızı belirleyin.

Sınıfınızda tanıştığınız diğer milletlerden arkadaşlarınızla gezi programları yapabilirsiniz. Konuşma pratiğiniz için çok faydalı olacaktır

Sınıfta soru sormaktan hiç çekinmeyin. Kim daha aktif olursa o daha fazla öğrenir.

Hafta sonları gezileriniz sizin İngilizce pratik yapabileceğiniz en iyi zamanlardır. Değerlendirin.

Türkiye gündeminden kopartın kendinizi. Ailenizle ve dostlarınızla görüşmelerinizi azaltın.

Sınıfınızı beğenmediyseniz, öğretmeninizden memnun kalmadıysanız bunu resepsiyondaki görevliye söyleyebilirsiniz. Her okulun bir “director of studies” görevlisi vardır. Okulun eğitim sorumlusudur. Bu durumlarda size yardımcı olacaktır.

Eğer İngiliz Aile yanında konaklıyorsanız onlarla bol bol konuşun. Onlara küçük hediyeler almanız iyi olacaktır. Akşamları birlikte TV seyredebileceğiniz zamanlar olursa konuşmanız için fırsatlar bulursunuz.

Bu noktada önemli olduğunu düşündüğüm bir uyarı yapmak istiyorum. Bu ülkede (Avrupanın tümünde de olduğu gibi) “çocuk koruma kanunu” çok katı bir şekilde uygulanmaktadır. Çocuklardan olabildiğince uzak durun. Konuşmanızda bir sakınca yoktur ancak kesinlikle dokunmayın. Başlarını bile okşamayın. Bu konunun detaylarına burada girmeyeceğim.

Helal yemek buralardaki en büyük problemdir. Daha önce blogumda konuyla ilgili yazdıgım aşağıda linkteki yazıyı okuyabilirsiniz.

http://www.ahmetferruh.com/#!ngilterede-Helal-Yemekle-lgili/c1ikd/22FE182C-325D-48D4-B71C-1981DC22F7FD

Bir problem yaşadığınızda ve acil durumlarda arayacağınız numara 999 dur. Bu numaradan ambulans, polis ve itfaiyeye ulaşabilirsiniz.

Özellikle ilk günler trafikte dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Bildiğiniz gibi İngiltere’de trafik tersten akıyor.

Farklı bir ülkede olduğunuzu unutmayın. Araştırmacı olun. Keşfetmek için bakın. Burada dil öğrenmekten çok daha fazla tecrübeler edinebilirsiniz. Vizyonunuz genişleyecektir.

Ufak tefek sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunlarda hayatın bir parçasıdır. Bunları önemsemeyip eğitiminize odaklanın.

Eğtime gelenlere şimdiden başarılar dilerim,

Selamlarımla,

...

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now