İngiltere Yolcusu Kalmasın

Telefonla ve mesajlarla gelen soruları bir nebze azaltmak için yazıyorum bu yazıyı. Umarım İngiltere’ye eğitime gelecekler için, gelmeden önceki hazırlık süreciyle ilgili yardımcı olur.

Gelmeden önce biraz araştırmacı olmak güzeldir. Eh başka bir ükeye, belki de ilk defa geliyorsunuz. Adresler önemli. Google Maps ve Google Street View çok faydalı olacaktır. Gideceğiniz adrese bakabilirsiniz. Yol güzergahlarını öğrenirsiniz.

Eğitime gelenler mutlaka okul kayıt ve konaklama evrağınızı önceden hazırlayın. Tarihleri kontrol edin. Ülkeye giriş yapacağınız tarihle, okul ve konaklama tarihiniz arasında çok fark olmasın.

Uçakta ya da inince doldurulması gereken Landing Card isimli minik bir form var. Onu nasıl dolduracağınızı önceden öğrenirseniz rahat edersiniz.

Uçak biletinizi bir gece önceden kontrol edin. Saatler doğru mu? Havaalanı hangisi? Nereden kalkacak ve nereye inecek? Eğer biletinizi hala almadıysanız benim özellikle tavsiyem gündüz saatlerinde burada olacak şekilde alın. Alışmanız daha kolay olur.

İnişte kalacağınız yere nasıl gideceksiniz? Sizi kim alacak? Bunları önceden ayarlayın. Londra’da havaalanları şehrin merkezine uzaktır. Önceden planlamalısınız.

İngilizceniz çok zayıfsa ön hazırlık yapabilirsiniz. İlk geldiğinizde ve acil durumlarda kullanacağınız cümleleri önceden hazırlayıp ezberleyebilirsiniz. Cümleleri ezberlerken gerekli yerlere “lütfen” kelimesini koymayı unutmayın. Bu ülkede “Please” ile istemediğiniz herşey karşı tarafa çok kaba gelecektir.

Eğer geliş tarihinize hala zaman varsa, size tavsiyem, bol bol İngilizce dinleyin. Gramer bilgilerinizi gözden geçirin. Kendinizi tanıtacak kısa cümleler hazırlayın. Tanışma fasıllarını kolay geçersiniz ve özgüveniniz yükselir.

Farklı bir kültüre geldiğinizi unutmayın. Evleri, yemekleri, hayatları bambaşka bir yere geliyorsunuz. Kalacağınız yerler Türkiyedeki evlerden daha küçük ve daha az konforlu olabilir. Batı kültüründe insanlar evlerinde bize göre daha az zaman geçirdikleri için evler küçüktür. Ama merak etmeyin canınız sıkılmayacak. Kaldığınız evin büyük ihtimal bahçesi olacak ya da en fazla on dakika yürüme mesafesinde güzel bir park olacak. Park derken bizdeki gibi mahalle aralarına sıkıştırılmış, tozlanmış bir kaç ağaç ve küflenmiş çocuk oyuncaklarının olduğu yerler değildir buradaki parklar. Küçükleri bile üç-beş bin metrekareden başlayan, yüz yıllık ağaçların olduğu, yeşil ve temiz mekanlardır.

Yolculuk öncesi son kontroller önemlidir. Pasaportunuzu ve gereki evrakları yanınıza aldığınızdan emin olun. TL ya da Euro getirmeyin derim. Getireceğiniz parayı bulunduğunuz ülkede İngiliz Sterlinine çevirirseniz kur farkından zarar etmemiş olursunuz.

Ve mutlaka gelmeden önce Türk telefonunuzu yurtdışı kullanımına açmanızı tavsiye ederim. Buraya geldiğiniz ilk saatlerde ihtiyacınız olacaktır.

...

Yukarıda kısaca bahsettiğim konular buraya gelecek öğrencilere yardımcı olacaktır. Uzun uzun detaylara girmedim. Bu maddeler genel olarak fikir verir sanırım.

Selamlarımla,

.....

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now