İngiltere Dİl Eğitiminde Doğru bilinen Yanlışlar

Aslında yazının başlığı şöyle olsa daha iyi olurdu: “İngiltere’ye Gelmeyi Planlayan Öğrencilerin Türkiye’de Duydukları, Forumlarda Okudukları ve Doğru Zannetikleri Çok Bilinen Yanlışlar”

Yıllardır gelen öğrencileri izliyoruz. Arkadaşlarla bazı yanlışlıklar hep dikkatimizi çekmiştir. Buraya eğitime gelen öğrencilerin gelmeden önceki beklentilerinin çok farklı olduğunu görüyoruz. Geldikten sonra genellikle küçük şoklar yaşanıyor. Aşağıda aklıma gelen bir kaç maddeyi yazarak buraya gelecek öğrencilerin dikkatini çekmek istedim.

Bir: İngiliz aile yanında konaklayınca hemen İngilizce öğreniliyormuş! Her akşam bol bol İngilizce konuşuluyormuş!

Bu malesef tam olarak doğru değil. Tabiki normal bir konaklamanın yanında daha verimli olabilir. Ancak beklentinizi çok yüksek tutmayın derim. Kaldığınız ailenin erken yattığını, sabah da işe erken gidebileceğini unutmayın.

İki: Bir kaç ay bir cafede çalış, çok iyi pratik imkanın olur.

Birincisi öğrenci olarak herhangi bir yerde çalışma izni yok malesef. İkincisi, İngilizce konuşamayan İngiltere’ye yeni gelmiş bir öğrenciyi kimse müşterisiyle muhatap etmek istemez. Üçüncüsü, çalışabilirseniz bile genellikle arka planda bulaşıkçılık gibi bir şey yapabilirsiniz. Konuşabileceğiniz ortamlar kısıtlı olur.

Hiç faydası olmaz mı? Tabiki olur, ancak daha verimli geçirebileceğiniz önemli zamanlarınızı çalışarak harcamayın derim. Mesela sınıfınızda tanıştığınız diğer milletlerden arkadaşlarınızla daha fazla pratik imkanınız olur.

Üç: 3 ay yoğun bir eğitimle sen bu işi halledersin koçum!

Pek böyle gazlara gelmeyin. Dil öğrenmek uzun soluklu, sabır isteyen bir iştir. Geldiğinizde üç ayda yapmanız gerekenleri yapın sadece. Stres yapmaz, rahat olursunuz. Aksi durumda veriminiz düşer ve özgüveniniz kırılır.

Dört: Londra’da çok yabancı var, İngilizce konuşamazsın!

En anlamadığım “mit” budur. Evet Londra’nın yarısı yabancıdır. Bu açıdan bakarsanız Amerika’nın yerlileri çok az ve çok başkadır. Demek istediğim Londra’da herkesin ortak dili İngilizcedir. Kimse sizden, başka bir dilde iletişim kurmanızı beklemez. Türklerin yoğun olduğu yerlerde, Türk marketleri ve benzeri yerlere giderseniz Türkçe iletişim kurabilirsiniz. Ancak bu durum dünyanın her yerinde böyle değil midir zaten?

Beş: İngilizler soğuk insanlar, konuşamazsın!

Yani şöyle diyelim, bir miktar “cool” takılıyor olabilirler. Ama kesinlikle kibar olduklarını, bol miktarda konuşabileceğinizi, her sorunuza nezaketle cevap vereceklerini söyleyebiliriz. Farklı milletlere alışıktırlar. Bu sebeple konuşurken rahat edersiniz. Olumsuz yönleri yok mudur? Tabiki vardır ancak o kısımlar sizin eğitiminizi etkileyecek durumda değildir. O başka bir yazının konusu olsun...

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now