İngiltere’de Eğitim ve Sosyal Hayat-3

Önceki iki yazıda İngiltere’de eğitim ve öğrenciler için İngiltere’de konaklamayı genel olarak anlatmıştım. Bu yazıda da İngiltere’ye eğitime gelenler için sosyal hayattan kısaca bahsedeceğim.

Yazının asıl konusu buraya yani İngiltere’ye eğitime gelecek öğrencilerin sosyal hayatlarıyla ilgili bilgiler ve tavsiyeler olacak.

İngiltere tam bir eğitim ülkesidir. Hayatın içinde öğrenciler için yeterince bol imkan vardır.

İngiltere’de yaşayan herkes yabancılara, öğrencilere ve turistlere alışıktır. Bu sebeple takıldığınız her yerde rahatlıkla konuşabileceğiniz insanlar mevcuttur. Yanlış konuşmaktan çekinmeyin, hata yapmanız normal görülür, sizi anlarlar ve yardımcı olurlar.

Okulda sınıfınızdaki diğer ülkelerden gelen arkadaşlarınız sizin sosyalleşebileceğiniz en iyi insanlardır. Onlarda sizin gibi pratik konuşmalarını geliştirmek isterler. Ders sonraları onlara bol bol gezebilir, hata yapmaktan korkmadan rahatlıkla konuşabilirsiniz.

Londra’daysanız gezebileceğiniz çok yer vardır. İngiltere’de özel bazı müzeler dışında tüm müzeler ücretsizdir. Gezerken görevlilerle konuşabilir, sormak istediğiniz soruları çekinmeden sorabilirsiniz.

Yaz aylarında gidebileceğiniz tema parklar da hem güzel vakit geçirir hem de bol bol pratik yaparsınız.

İngiltere tam bir tiyatro oyunları ülkesidir. Her gün gidebileceğiniz yüzlerce tiyatro oyunu bulabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında okullar akşamları ve hafta sonları aktiviteler yaparlar. Farklı şehirlere geziler organize ederler. Normalde yüksek ücretlere gidebileceğiniz gezilere uygun ödemelerle katılabilirsiniz.

İngiltere’ye gelmişken vize problemi yaşamadan gidebileceğiniz İskoçya ve Galler’e de gitmeyi unutmayın.

Londra’da toplu taşıma çok kolaydır. Metro ve otobüs haritaları net, anlaşılır şekilde hazırlanmıştır. İstediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şehirlerarası ulaşımda eğer erken bilet alırsanız trenler harikadır. Rahat ve hızlı ulaşırsınız. Ülkenin en ücra köşelerine gidebilirsiniz. Bunun dışında şehirlerarası otobüslerde ucuzdur. Ancak özellikle belirtelim, Türkiye’deki otobüs konforunu beklemeyin. Ucuz öğrenci ulaşım aracıdır.

İngilizler soğuk bilinirler. Bir miktar öyledirler ancak diğer Avrupa milletlerine göre son derece kibardırlar. Bu ülkede “please” ve “sorry” yi çok kullanın. Gerekli yerde kullanmazsanız cidden ayıp olur. Özellikle ama özellikle belirtmek istediğim bir şey de bu ülkede “sıra kültürü”dür. Bankamatikte, alış verişte kasada, post office vb. yerlerde beklerken mutlaka sırada olmaya dikkat edin. Önünüzde durana fazla yaklaşmayın. Merak etmeyin –yabancı değilse- kimse sizin sıranızı almaya çalışmayacaktır.

Türk mahallerinden uzak durun. İngilizce öğrenmeye geliyorsanız buna çok dikkat edin.

Ve bu yazının sonunda mutlaka belirtmek istediğim şey ise kapısında “Halal” yazsa bile et yiyebileceğiniz her yere güvenmeyin. Buraları bilen güvenebileceğiniz dostlarınıza sorun.

Bu yazı farklı açılardan ve daha farklı bilgiler verilerek de yazılabilirdi ancak ben şimdilik bu şekilde ve bu bilgileri vermekle yetiniyorum.

......

Selamlarımla,

ahmet@londrakariyer.com

www.twitter.com/ahmetferruh

www.facebook.com/londonistanbul

www.ahmetferruh.com

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now