Anadolu Kültür Festivali 2014

İngiltere’de bir grup gönüllü insan önemli bir faaliyet için hazırlanıyor şu günlerde. Londra Clissold Park’da geleneksel hale gelen Anadolu Kültür Festivali’nin sekizincisi

23-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

İlk yedi festivalin organizasyonunda aktif görev verildiği için işin mutfak kısmını iyi biliyorum. Aylar öncesinden başlayan stresli ama keyifli bir süreçtir hazırlık aşaması. Festival içinde yapılacak her faaliyet ince ince hesabedilir. Sürekli çalışma toplantılarıyla işlerin zamanında ve eksiksiz olması sağlanır. Sonunda açılış günü geldiğinde heyecan en üst düzeydedir. Açılışla birlikte daha farklı bir yoğunluk başlar. Koşturmacayla geçen günler ve sonunda kapanış... Son akşam çadırlar hüzünle toplanır.

Eminim aranızda yukarda çok kısa bahsettiğim bu süreci birlikte yaşadığımız dostlarımız da vardır. Onlar yazdıklarımın içindeki ruhu daha iyi anlayacaklar. Bu yazının amacı aslında bu faaliyeti bilenlere hatırlatmak değil, bilmeyenlere duyurmak ama klavyenin başında o günler aklıma gelince yukardakileri yazmadan geçemedim açıkçası.

Londra’da düzenlenen ve Anadolu kültürünün anlatıldığı İngiltere’nin en büyük organizasyonu olan Anadolu Kültür Festivali’nden bazı bilgileri aranızda daha önce duymamışlar için paylaşayım müsadenizle:

 • Festivali İngiltere’de faaliyet gösteren Anatolia Community Association düzenliyor.

 • İki temel amacı var; birincisi İngiltere’de yetişen gençlerimize kendi kültürlerini bir nebze olsun hatırlatmak, ikincisi ise içinde yaşadığımız ülkedeki diğer milletlere kültürümüzü ve manevi değerlerimizi doğru bir şekilde anlatmak,

 • Festival organizasyonu tamamen gönüllü bir ekibin elinde. Normal işlerinin dışında bu organizasyonu yapıyorlar. Festival alanında göreceğiniz tüm çalışanlar gönüllü olarak belli bir programla çalışıyorlar,

 • Kırktan fazla çadır kuruluyor. Yörük obası şeklinde tasarlanıyor genelde. 17 dönümlük alanda yemek çadırları, şark köşesi, yörük çadırı, çeyiz çadırları, charity shop, kültür ve sanat çadırları, oyun alanları bulunuyor.

 • Festival boyunca bir çok farklı etkinlikte yapılıyor. Emine Beder’le yemek yarışması, Yağlı Güreş Turnuvası, Mehter Konserleri, Kılıç-Kalkan gösterileri, geleneksel Türk tiyatrosundan Hacivat-Karagöz, Nasrettin Hoca, İbiş ve Keloğlan gösterileri ve benzeri etkinlikleri bulabilirsiniz gün içerisinde.

 • Festivale bir çok yerel ya da uluslararası firma sponsorluk yapıyor. Turk Hava Yolları, TRT Türk ve TRT Çocuk ana sponsorlar arasında mesela. Yerel firmalardan Kınas Avukatlık Bürosu da geçen sene ana sponsorluğu paylaşmıştı. Ayrıca bir çok sponsor firmada bulunuyor.

 • Firmaların ürünlerini ve markalarını tanıtmaları için çok güzel bir ortam var. Geçen sene 60 binin üzerinde ziyaretçi gelmişti. Ciddi bir reklam potansiyeli var yani.

 • Peki elde edilen gelirler nereye gidiyor? Festivalde elde edilen tüm gelirler organizasyonu düzenleyen dernek tarafından eğitim derneklerine aktarılıyor. Bu da festivalde gönüllü çalışmayı daha da güzel yapıyor.

Uzatmayayım. Detaylı bilgi için www.anatolianfest.comziyaret edilebilir.

Ürününü ya da markasını tanıtmak isteyen firmalara özellikle tavsiye ederim, sponsorluk şartlarıyla ilgili detaylı bilgi alsınlar.

Faydası olacaktır,

Selamlarımla...

ahmet@londrakariyer.com

www.twitter.com/ahmetferruh

www.facebook.com/londonistanbul

www.ahmetferruh.com

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
 • Facebook Classic
 • Twitter Classic
 • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now