Milletvekili Maaşları Yetmiyormuş!

Şaka değil bu.

Milletvekili arkadaşı olan bir dostumla konuştuk. Anlattı, gerçekten acıdım milletvekillerine. Matematik hesabına vurursan gerçekten haklılar. Bakmayın yüksek maaş aldıklarına, giderleri çok fazla. Hele ek geliri olmayanları inanın yardıma muhtaç durumdalar. “Bazı aylar aramızda para toplayıp gönderiyoruz” dedi dostum.

Felan filan...

Doğru olabilir. Dedim ya, matematik hesabıyla doğru olabilir.

Ama aklıma bir hadise geldi. Hatırladığım kadarıyla yazayım.

Peygamber Efendimiz (SAV)’e Eshaptan bir zat gelir. “ Ya Resullah, geçim sıkıntısı yaşıyorum, ne tavsiye edersiniz?” der. Peygamber efendimiz ne iş yaptığını sorar. Sahabi, bir oduncunun yanında çalıştığını, dağdan odun getirdiğini, ücretinin günlük üç dinar olduğunu söyler. Peygamber efendimiz düşünür. “Günlük ücretini iki dinara düşür” der. Sahabi şaşırsa da gider ve Efendimizin dediğini yapar. Bir müddet sonra yeniden gelir. “Ya Rasullah (SAV), durumum aynı, geçim sıkıntım devam ediyor” der. Peygamberimiz sahabiye aldığı ücreti günlük bir buçuk dinara indirmesini söyler. Sahabi geri döner ve ücretini bir buçuk dinara düşürür. Bir müddet sonra geri gelir. “Ya Rasullah(SAV), geçim sıkıntım bitti. Ancak nasıl oldu anlamadım. İlk geldiğime göre yarı ücret alıyorum ama artık geçim sıkıntım yok” der. Peygamber efendimiz cevap verir, “Sen bir buçuk dinarlık iş yapıyordun. Hak ettiğinden fazlası bereketsizlik yapıyordu. Şimdi aldığın paranın bereketiyle geçim sıkıntısı yaşamıyorsun” diye cevap verir.

Ne bileyim, birden aklıma bu hadise geldi işte.

Yaklaşık bir aydır İstanbuldaydım. Yüzü aşkın insanla konuştum bir vesileyle. Taksici, berber, esnaf, memur, iş adamı, muhasebeci, tezgahtar... Herkes geçim sıkıntısı yaşıyor. Hepimiz bir şekilde paramızın bereketsizliğinden şikayet ediyoruz içten içe. Memlekette bir rahat adam yok. Bin lira alanda şikayetçi, beşbin lira alanda. Amiri de şikayetçi, memuru da. Esnaf da aynı, tüccar da...

Yukarda anlattığım hadise aklıma geldi ve kendi kendime ibret almam gerektiğini düşündüm bir kere daha.

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now