Metropol Dışında

İngiltere’ye taşındığımızdan beri Londra’da yaşıyoruz.

Yaşam nerede daha avantajlı? Büyük şehirlerde mi yoksa küçük şehirler de mi? Daha önce de bu konuyu düşünürdüm ama Londra dışında yaşamaya başlayınca bazı şeyleri tecrübe etme fırsatım oldu. Burda mutlaka Türkiye ve İngiltere’yi ayrı değerlendirmek gerekecek. Bu yazının konusu da bu olsun.

Türkiye’de küçük şehirlerle büyük şehirler arasında hala ciddi farklılıklar var. Mesela İstanbul’da bulduğunuz bir şeyi Afyon’da, Kütahya’da hatta Kayseri’de bulamayabilirsiniz.

Ticaret yapacaksanız İstanbul sizin için deniz-deryadır. Hareketli yaşam işinizi kolaylaştırabilir.

Sosyal yaşamınız için de hareketlidir. Günün her saati –eğer finansal durumunuz da müsaitse- yapacak bir şey bulursunuz. Herkese ve her keseye uygun yer vardır. Muhafazakar, dindar, az dindar, gayr-i müslim, öğrenci, iş adamı... her yerde size uygun bir yer bulabilirsiniz. Gece de hayat devam eder. Sanmayın sadece alkollü yerler açık, en nezih alkolsüz mekanları da bulabilirsiniz İstanbul’da.

Çocuğunuz için daha kaliteli okulları büyük şehirlerde bulursunuz Türkiye’de. Üniversitelerin en iyileri hep büyük şehirlerdedir.

İşçi, sanaatkar, zenaatkar, usta, öğretmen, vasıflı vasıfsız herkes için başta İstanbul olmak üzere büyük şehirler daha avantajlıdır.

En kaliteli markaları buralarda bulursunuz. Son filmleri, tiyatroları taze taze izleyebilirsiniz.

Bunun yanında büyük şehirlerin sorunları çoktur Türkiye’de. Daha pahalıdır, trafiği ayrı bir derttir ama bir müddet sonra görmez olursunuz bunları.

Yani eğer Türkiye’de yaşayacak olursam İstanbul’u düşünmeksizin tercih ederdim.

İngiltere için mi? Artık bu konuyu pek tartışmam kimseyle. Tabiki Londra dışı. Tek şartım var, trene bindiğimde maksimum iki saatte Londra’da olabileyim, yeterli. Hele birde yakınında havaalanı varsa daha bir harika oluyor.

Mesela şu an yaşadığımız yer Coventry. Her yer evden en fazla on dakika. Okul, Tesco Extra, Ikea, post office, bankalar, iş yeri... on dakikada ordasınız. En uzak komşunuz, on beş dakka.

Londra’da bulabileceğiniz kadar bol mağazaya en fazla on dakikada ulaşabilirsiniz. Londra’da en yakın havaalanı bir saat sürerken burada 15 dakika. Hayat nerdeyse yarı yarıya ucuzluyor. Daha güzel bir evi yarı fiyatına alabilir ya da kiralayabilirsiniz.

Trafik derdiniz, park derdiniz hiç yok.

Okullar çok güzel. Londra da çocuğumuzu göndermek istemediğimiz kozmopolit okular burada az. Aile yapısı, eğitimci kalitesi daha iyi.

Londra bir buçuk saat sadece. İşin mi var, sabah git akşam gel. Londra’da zaten işe git-gel 2 saat kaybedersin. Trende kitabını oku, laptopunda işlerini yap.

Yazılacak çok şey var da uzatmıyayım, İngiltere’de köylerde bile aynı standardı bulabiliyorsunuz. Seksenli yılların başında Türkiye’de nüfusun yüzde sekseni köyde yaşıyormuş. Şimdi tam tersi olmuş.

Geçmişteki “köye dönüş” projeleri hep romantik kaldı. “Hadi gel köyümüze geri dönelim” havasıyla olmadı bu işler.

Medeniyet yolunda, bir mantık değişikliğine ihtiyacımız var sanırım...

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now