Orkinoz Balığı Operasyonu...

Beş yıl kadar önceydi. İstanbul’a gitmiştim. Bir dostumuzun ofisinde hükümete çok yakın bir beyefendiyle tanıştık. Adına Mehmet bey diyelim.

2007’de AKP ikinci seçimlerden de zaferle çıkmıştı. 27 Nisan muhtırası atlatılmış, Cumhurbaşkanlığında da istediğini almıştı. 2009 seçimlerine hazırlanıyordu. Partiden olduğu için bende tebrik ettim. Hayırlı hizmetleriniz olsun felan gibi klasik cümleler kurdum.

Muhabbet uzadı, konu detaylandı.

Mehmet Bey, “Durum hiç göründüğü gibi değil kardeşim.” dedi ve anlattı.

Orkinoz balıklarından söz etti. Bu balık irice ve güçlü bir balıkmış. Avcılar avlarken zıpkını vurduklarında hemen çekmezlermiş. Sırtından balığı vurur sonra ipi salarlarmış. Balık vurulduğunu anlamazmış ama ilerledikçe de kan kaybedermiş. Bir müddet sonra enerjisi tükenirmiş zavallının. Avcılar da artık yavaş yavaş balığı çeker tekneye rahat alırlarmış avlarını.

“Bizi orkinoz balığı gibi avlamalarından korkuyorum” dedi. “Bir yerlerden zıpkını yedik ama tam anlamıyoruz. İnşaallah sonu hayırlı olur.”

O gün bu kır saçlı ihtiyarı dinledim sadece.

Devlet idare etmek nesilden nesile geçen çok farklı bir kültür.

Uluslararası siyasette denklemin üç boyutlu parametreleri var. Çarpan etkileri çok farklı. Bazen sanal, bazen reel.

Türkiye’de muhafazakar kesim, Cennet Mekan Abdulhamid Han’dan beri ilk kez devlet yönetiyor. Ya da şöyle diyelim, kıra-döke yönetmeye çalışıyor.

Silahlar düşmanla aynı değil. Karşı tarafın elinde yalan, iftira, fitne her türlü bel aşağı vuran aygıt var. Muhafazakar kesimde henüz olgunlaşmış değil. Hala ahlaki sorunları, farklı itikadi problemleri var. Romantik politikalara saplanıp gidenler var. Çoluk çocuk sonradan görünce ne oldum delisine de dönebiliyor Allah korusun.

Avrupada duyuyoruz, polis bir kuruma operasyon yapacaksa hemen yapmıyor. Aylarca çaktırmadan izliyor. Kurumdakilerin haberi yok tabi. İşlerini rahat rahat yapıyorlar. Zaman geçtikçe gevşiyorlar. Hata yapmaya başlıyorlar. İçlerine girenleri iyi tetkik etmiyorlar. Bu arada polis de tek tek delil topluyor.

Ve eğer bu kurum stratejik bir kurumsa, tüm delilleri toplasa bile operasyonu hemen yapmıyor. Şartların olgunlaşmasını bekliyor. Zamanı geldiğinde de bombayı patlatıyor.

Ne demişti Mr.Evren “ Darbe yapmak için şartların olgunlaşmasını bekledik.”

Kimseyi savunmuyorum. Sadece aklıma gelenleri yazdım...

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now