İngiltere'de `Helal` Yemekle İlgili...

Merhabalar değerli öğrencimiz,

Yurtdışında yaşamda en çok dikkat edeceğimiz hususlardan birisi de “Helal Gıda” tüketimi. Bu konuda inancımız gereği biz Müslümanların hassas olması gayet normaldir. Yurt dışında da bu inancımızı yaşamamız, bununla ilgili taleplerimizin olması gayet anlaşılabilir bir durumdur.

Özellikle Yahudiler kendi helal standartlarını her ortamda uygulamakta, talep etmekte ve bundan dolayı da herkes tarafından saygı görmektedirler.

İngiltere’ye gelen öğrencilerimiz, bir çok batı ülkesine giden öğrencilerimize göre bu konuda daha şanslılar. İngiltere’de üç milyon civarı Müslümanın yaşıyor olması ve ayrıca Vejetaryen Lobisi’nin güçlü varlığı, bu ülkede “Helal Gıda” ve “Vejetaryen Yemekler” konusunda devletin sıkı bir kontrolünü sağlamıştır.

Aşağıda sizler için belirteceğimiz maddelere dikkat ederseniz, İngiltere’deki yaşamınız boyunca helal gıda tüketmede daha rahat edeceğinize inanıyoruz.

HER YAZANA GÜVENMEYİN!

 • Kapısında “Halal” yazsa bile hiç bir restorana güvenmeyiniz.

 • Sahipleri müslüman gözükse de, içerde Ayet-i Kerime tablosu da olsa güvenmeyiniz.

HELAL RESTAURANT NASIL BULABİLİRSİNİZ?

 • Bazı özel kuruluşlar, etin helal kesiminden son tüketiciye sunulmasına kadar kontrol etmektedir. Bu kuruluşlardan şu ana kadar en güvenilir olarak bulduğumuz kurum “Halal Monitoring Commitee” dir.

Kapısında bunun logosu bulunan restoranlar birinci önceliğiniz olsun, ancak kapısında bu logo olsa bile siz yine de tam kontrol etmek daha iyi olur. Akıllı telefonunuzdan www.halalhmc.org sitesine girip, bulunduğunuz yerin adresine göre arama yapabilirsiniz. Eğer posta kodunu bilemezseniz, restoran çalışanlarına sorabilirsiniz.

Bu kontrollerden sonra o restaurant güvenebilirsiniz. En azından şu ana kadarki en güvenilir system bu kuruma ait diyebiliyoruz.

Ayrıca bu kurumun akıllı telefon uygulamasını da indirerek, yakınlarınızdaki helal restaurantları ya da helal et satan kasapları bulabilirsiniz.

DİĞER YİYECEKLERE NASIL GÜVENECEKSİNİZ?

 • Pekala marketten, bakkaldan yiyecek bisküvi vb. bir şey alacağınızda ya da kafede kek benzeri yiyecekler alırken neye dikkat edeceksiniz?

Bu durumda vejeteryanlığa sığınacaksınız.

İngiltere, katı kurallarla vejeteryanların haklarını kontrol etmektedir. Bu sebeple aldığınız ürünlerin üzerinde vejeteryanlara uygundur işaretinin olmasına dikkat ediniz.Eğer bilinen bir markaysa ve üzerinde sadece “Suitable for vegetarian” yazıyorsa rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Bu logoların ya da benzerlerinin olduğu ya da sadece “Suitable for vegetarian” ibaresinin olduğu ürünlerin içinde hayvansal bir ürün kullanılamamaktadır. Aksi halde helal olmayan hayvanlardan elde edilen bir takım katkı maddeleri ürünlerin içerisinde kullanılır.

AYRICA NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

 • Cafeshop ya da normal café lerde mümkün olduğunca sandwich ve benzeri yiyeceklerden uzak durun. Onlar çok kontrollü bir şekilde hazırlanmıyor malesef.

 • Güzel balık restoranları vardır. Oralarda size gelen patates kızartmalarının sosislerle aynı yağda pişip pişmediğini kontrol edin. Kaliteli restoranlarda karıştırmazlar ama bazen yağların karıştığını duyuyoruz.

 • Eğer seyehatiniz kısa süreliyse, yanınıza mutlaka Türkiye’den güvenilir yiyecekler alın. İhtiyaç halinde sizi idare edecektir.

 • Eğer kendiniz marketten bir şeyler alıp yemek yapabilecek imkanınız varsa yine yukarda bahsettiğimiz kıstaslara dikkat edin. Kahvaltılık aldığınız peynirde bile hayvan jelatini kullanılmış olabilir. Vejetaryanlara uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Tesco, Morissons, Aldi gibi büyük marketler zincirlerinde “Suitable for vegetarian” yazan peynirleri ve diger süt ürünlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. ​

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
 • Facebook Classic
 • Twitter Classic
 • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now