Enteresan bir seneryo...


Geçenlerde bir dostum kulağıma fısıldadı sessizce.

“Adnan Menderesten sonra askeriyeyle devleti yönetmeyi öğrendi düşmanlar. Amerika, SSCB, Almanya, İngiltere hep asker içinde iktidar savaşı verdi durdu.

Yetmişli yıllara gelindiğinde muhafazakarlaşma ve büyüyen cemaatler dikkat çekti. Ön plana çıkan, hırslı hocalarla temasa geçildi. Kaynak, imkan ve yöneticiler sağlandı. Birbirinden çok farklı cemaatler büyütüldü.

Paralelde PKK türetildi.

80 den sonra asker içindeki dengeler değişti. Ulusalcılar artmaya başladı. Sovyetlerde yıkılınca ulusalcılar ele geçirdi. Artan islamcı hareketlerde karşı tarafta ulusalcıların taraftar bulmasına yardım etti.

Askerin dışında ise Amerika gözüne kestirdiği en popüler cemaatleri etkisi altına almaya başladı.

Özal ilerledi ama Türk dünyası, büyük Türkiye felan demeye başlayınca işler değişti. Hiç kimse hiç bir devlet istemedi adamı. Kim vurduya gitti garip.

Sonrasında devlet sahipsiz kaldı, götüren götürdü. Yolsuzluklar diz boyu oldu. Millet eski siyasetçilerden iğrendi.

Bu arada Milli Görüş büyüdü ve iktidara geldi.

28 Şubatta ulusalcılar Amerikanın stratejisini bozdu. Hedef Milli görüşü indirmekti ama cemaatlere de saldırdılar. Amerikanın 20 yıldır kurduğu düzen sallanmaya başladı.

Kendi aralarında savaş devam etti. Rusya ve Almanya bir o tarafta bir bu tarafta oldular. Herkes bol bol delil topladı. Ulusalcılar post modern darbe sonrası yüzbinlerce insanı fişlediler. Cemaat liderlerinin isimleri ölüm listelerine girdi. Amerika bu listeleri ele geçirdi, bazı hocalar korundu, kaçırıldı. Ulusalcılar ise yakaladıkları hocaları ilaçla delirttiler ve tekrar dışarı saldılar. Şu sıralar ortalıkta saçma salak dolaşanlar onlarmış.

Amerika karşı atağa geçti. Öcalan teslim edildi. PKK nerdeyse bitti.

2001 de Amerika Tayyibe yol verdi. AB ile sıcak temas ve Irak savaşında ılımlı yaklaşımla Amerika yine güçlendi. BOP projesinin ve medeniyetler ittifakının popüler olduğu dönem yaşandı.

AKP hızla büyüdü, bu arada Milli Görüş bitti. Ordan kalanlarda AKP ye geçmeye başladılar.

PKK yeniden sahneye çıkmaya başladı. Ulusalcıların kendi varlıkları için PKK ya destek verdiler el altından. Hükümet aciz gösterilmeye çalışılacaktı.

2004 ve takip eden yılarda ulusalcıların AKP ye darbe planları Amerika tarafından engellendi. Devlet içinde kadroların değişmesi sağlandı. ABD ve İsraile’e pek ses çıkarmayacağı düşünülen ılımlı kadrolar geçirildi.

2008 ve sonrası ergenekon davalarıyla 28 şubatta ABD nin hesaplarını bozan ekip tamamen içeri tıkıldı. Başbakan yüzlerce suikastten CIA desteğiyle kurtuldu.

Bu arada milli görüşün tabanı AKP içinde hızla artmaya başladı. ABD bundan rahatsızlık duyuyordu ama bir şey yapamıyordu.

2011 seçimlerinden sonra ise kurulan hükümet ABD için tamamen kötü süpriz oldu. Milli görüş tabanından ekibin desteklediği farklı bir kadro geldi.

Seçimlerden sonra MİT’in başına gelen ekip enteresan bilgilere ulaştı. Devlet içinde islamcı oldukları da düşünülen bir grup başbakanı adım adım takip ediyordu. Bu takip hata arama, ilişkileri deşmeye kadar gitmişti. MİT bunu başbakana raporladı. Samimi insanların arasında çok iyi gizlenmiş ajanlar vardı.

MİT’e dava açılıdı, kanun çıktı ve korundu. Başbakan düşündü, son iktidar döneminde içerdeki ajanları temizlemeye karar verdi. Arada masumlarında yanmasını göze aldı.

ABD ve AKP ittifakı başbakanın son ABD gezisinde tamamen bitti.

Yara gittikçe büyüdü.

Bu arada ulusalcılarda akıllanmaya başladılar. Tayyib’i kendi geleneksel yollarıyla indiremeyeceklerini anlayınca ABD ye destek vermeye başladılar. Ellerindeki bilgileri ortak kullanmaya başladılar.

Gezi olaylarındaki ittifakla bu su yüzüne çıktı.

AKP nin iç dinamiklerini oynamaya başladılar. Partideki herkesi takip etmeye, her alış verişi izlemeye aldılar. Hedef Tayyip sonrası ekibin daha ılıman olmasını sağlayacak kadroların gelmesiymiş...“

Dostum böyle anlatırken sonrasında birileri geldi yanımıza ve konu öylece kaldı. Bir kere daha karşılaşırsak soracağım çok soru var...

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now