Masallarımız...

Küçük oğluma günlük hikaye-masal okuyoruz. Piyasada gerçekten çok kötü masal ve hikaye kitapları var. (Türkçe-İngilizcelerini henüz okumaya başlamadık) Kurgular berbat, cümleler anlamsız bir sürü kitap. Bir çoğu çocukların anlamayacağı alalade yazılmış cümleler grubu sadece. Malesef dosdoğru yazılmış yeni masallar yok.

Eski masallarda da bir sürü probemli konu var. Sürekli padişahın kızını bedavadan elde eden tembel delikanlıların hikayeleri. Okurken, çocuğa kötü örnek omasın diye kıvırıp duruyoruz. Sakıncalı kelimelerin yerine başka şeyler söylüyoruz. Saçma sapan cümleleri görünce kendimiz uydurup düzeltiyoruz.

Oğlan okumayı öğrendiğinde bize ne diyecek acaba?

Ailede eğitimin önemini anladığımız zaman masallarımız değişecek, ailelerimiz eğitilecek, yazarlarımız sıradan olmayacak. Piyasaya bakın, dosdoğru cizgi filmlerimiz yok. Çocuklarımıza dinletebileceğimiz ilahiler, marşlar yok. Devletin buna destekleri yok, desteği olsa bizde hırsız çok. Aldığıyla doğru düzgün iş değil, basit işle daha bedava para kazanma peşinde olan çok yapımcımız var. Buna muhafazakar kesimde dahil.

Bakın, dosdoğru yönetmenizimiz, yapımcımız yoktur. Koca koca iş adamları don kilot satıp para kazanma derdindedir. Bir tanesi çıkıp bu işe soyunmaz.

Masal kitabı yazan ve yayınlayanların toplu e-maillerini bulsam topuna birden ağır bir yazı yazacam. Kitapları okurken inanın verdiğim paralara yanıyorum.

Sanırım medeniyet yolunda daha çook zamanımız var...

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now