Yurtdışı Eğitimde Neden İngiltere Daha Çok Tercih Ediliyor?

1- Konu İngilizce dil eğitimiyse zaten en iyisi İngiltere kabul ediliyor. Konuşma aksanları İngilizce’nin konuşulduğu diğer ülkelere göre daha kibar. Doğal İngilizceyi öğrenmenin en iyi ortamı İngiltere’de.

2- İngiltere, tüm avrupa ülkelerine olduğu gibi, Rusya, ortadoğu ülkeleri ve Türkiye’ye de oldukça yakın. Örneğin Türkiye’e 3,5 saatlik bir mesafede. Bu sebeple önemli bir tercih sebebi.

3- İngiltere’ye gelen bir öğrenci, Avrupaya hafta sonu geziler yapabiliyor rahatlıkla. Paris, Berlin, Roma İngiltere’den çok uzak değil. Ayrıca İngiltere’ye gelen bir öğrenci kolaylıkla bu ülkelere vize alabiliyor.

4- İngiltere’ye gelen öğrenci aynı zamanda Avrupa kültürünü de yakından tanımış oluyor. Amerika, Avusturalya ve Kanada’ya göre çok daha derin kökleri olan bir kültürü de tanıma fırsatı oluyor.

5- Vize almak da aslında göründüğü kadar zor değil. İstatistiklere göre İngiltere’ye vize başvurularının yüzde 89’u kabul ediliyor. Yılda doksanbine yakın Türk vatandaşı İngiltere’ye geliyor. Bunların yarısı eğitim için geliyor.

6- Vize başvurularında kötü niyetli olmayan ve gerekli evraklarını istenen şekilde dosyaya koyan herkese rahatlıkla vize veriyor İngiltere. Ayrıca belli bir ingilizce seviyesi olanlar içinse garanti bir vize türü var.(Tier-4)

7- İngiltere çok kültürlü yaşamın kolay olduğu ender ülkelerden. Öğrenciler, Fransa’da, Almanya’da göremeyecekleri nezaketi, anlayışı İngiltere’de görebiliyorlar.

8- Öğrenciler eğer kısa süreli geleceklerse ve Londra dışında eğitim alacaklarsa İngiliz aile yanı konaklama tavsiye ediliyor. Böylelikle İngilizceyi aile yaşantısı içinde de görme fırsatları oluyor.

9- İngiltere devlet olarak eğitimi ciddiye alıyor. Öğrenciler bunu eğitimin her alanında görebiliyorlar. Okullar ilgili birimler tarafından sıkı denetleniyor. Öğrencilerin devamsızlıkları kontrol ediliyor. Öğretmen kaliteleri, sınıf ortamları sürekli denetleniyor. Her isteyen kafasına göre okul kuramıyor artık.

10- Türk öğrencileri için yakınlık daha da önemli görülüyor. Bazen hafta sonları bile memleketine gidip gelebiliyor öğrenciler. Biletler özellikle kış ayalarında gidiş-dönüş yüz pound civarı oluyor.

11- Türk öğrenciler, bir çok Avrupa ülkesinden arkadaşlar edinebiliyorlar eğitimleri sırasında. Bu da onlara farklı bir vizyon kazandırıyor.

12- Üniversite ve Master eğitimlerinde de çok fazla tercih ediliyor. Son yıllarda üniversitelerin ücretleri artsa da hala uygun ücretli master programları çoğunlukta.

13- İngiltere’de özellikle Türk öğrenciler için farklı konaklama seçenekleri de mevcut. Özellikle uzun süreli gelecek öğrenciler uygun konaklama imkanları ayarlayabiliyorlar zaman geçtikçe.

14- İngiltere’ye gelen Türk vatandaşları eğer isterlerse bu ülkede beş yıl içinde İngiliz vatandaşı olabiliyorlar. Örneğin öğrenci vizesiyle gelen bir öğrenci isterse bu ülkede gerekli başvuruları yaparak kolayca oturum iznine sahip olabiliyor. Beş yıl sonrada vatandaş olabiliyor. Ankara Anlaşması kapsamındaki bu haktan onbinlerce Türk vatandaşı şu an İngiliz vatandaşı olmuş durumda.

15- Türkiyede, kız öğrencilerin de öncelikli tercihi İngiltere oluyor. Güvenlik, Türkiye’ye yakınlık, uygun ve güvenli konaklama imkanları kızlarını bu ülkeye gönderen ailelerin dikkat ettiği unsurlar. Ayrıca aileler kızlarının yanına zaman zaman gelmek de istiyorlar. Türkiye’ye yakınlık bu nokta da önemli oluyor.

Kaynak: www.londrakariyer.com

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now