"Eğitim Şart" Londralı Hemşerim...

Ekim 2008’in Londrasındayız. Az önce akşam misafir olarak gittiğimiz yerden eşimle birlikte evimize döndük. Bulunduğumuz sitenin ana kapısına yaklaştığımızda bir kadın sitenin kapısından doğru çıktı dışarı. Sitenin yabancısı idi, ve bize bi bakış atıp uzaklaştı. Otuz yaşlarında, normal giyimli, afrika kökenli bir İngiliz tahminimizce. Sitenin kapısı iç taraftan kapalı. Ne yapmış olabilirdi ki bu kadın?

İngiltere’de, -bilmem başka batı toplumlarında da bu kadar olur mu- sokaklara ‘afedersiniz’ işemek meşhurdur, ve doğallaşmıştır haliyle. Hele hele hafta sonuna girildiği Cuma ve Cumartesi geceleri alkolün sınırını aşan erkekler ne yaptıklarının bile farkında olmadan yaparlar sokak ortasına. 3-5 gün yağmur yağmasa bu ülkede, eğer birde havalar sıcak giderse kokmaya başlar sokaklar.

Gelelim o geceye ve site girişindeki kadına. Sarhoş kadın, tertemiz sitenin giriş kapısını müsait bulmuş, ve işini görmüş. Hayatımda sayılı zamanlarda böyle bir iğrenme duygusuna kapıldığım olmuştur. İnsanoğlunun hayvanoğlu gibi olabileceği ve hatta daha da aşağı olabileceği bilgisine sahip olmamıza rağmen o gece o manzara ile midemiz ağzımızda uyuduk.

Bir kaç ay öncesinde bir arkadaşımızın çocuğunu okuldan alamaya gidiyorduk diğer bir arkadaşla. O zamanda buna benzer bir manzara görmüş ama sonucuna bakamamıştık.

Dünya medeniyetinin geldiği bu nokta insanlığın geleceği açısından hiç de iyi gözükmüyor. “eğitim şart” özdeyişimizi biz hep kendi ülkemiz için söyleriz. Garip bir aşağılık kompleksinin ürünü olarak hep batılı toplumlara özenir, onları örnek gösteririz. Acaba batının gelecek elli yılı var mı?

Hangi sistem gelirse gelsin hiç bir şey değişmemiş bu medeniyette. Acaba sosyalizmle, kapitalizm arasında kelime anlamları dışında ne fark vardır? Acaba sosyal güvenlik sistemi bu kadar güçlü olmasa insanlar bu kadar nazik ve kibar olabilirler mi? Acaba hala ortaçağ yönetim biçiminden kopabilmiş toplumlar var mı? Acaba demokrasi, halkın kendi kendini idare ettiği yalanıyla uyutulma yönetimi olmaktan başka bir şey olabilir mi?

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now